Ömrünü tamamlamış lastik ( ÖTL ) geri dönüşümü, kullanım ömrü bitmiş eski lastiklerin yeni ürünlerde kullanılabilecek malzemeye dönüştürmesi veya başka proseslerde  kullanılabilecek hele getirilmesi işlemidir.

Kullanım ömrü dolmuş lastikler, tipik olarak aşınma veya hasar nedeniyle artık işlevsel olmadıklarında ve artık yeniden işlenip yeniden kullanılamadığında geri dönüşüm için aday olurlar.

Geri dönüştürülmediğinde dünya için çevre, sağlık, yanma tehlikesi ve maddi açıdan tehlike arz eden lastikler, geri dönüştürüldüğünde ise çok geniş yelpazede kullanılabilmektedirler. Yapısında bulunan çelik telin açığa çıkması ile ekonomiye katkısı katlanarak artmaktadır.

Yeniden hammadde olarak kullanımının ve endüstriyel tesislerde yakıt olarak kullanımının haricinde uygun dizayn edilmiş Piroliz tesisleri ile kolaylıkla elektrik enerjisine çevrilebilirler.

Geri Dönüştürülmüş Lastiklerin kullanım Alanları;

  • Kauçuk hammaddesi
  • Endüstriyel tesislerde yakıt
  • Oyun parkları ve tartan pist
  • Piroliz tesisleri ile elektrik santrallerinde
  • İnşaat ve yol yapımlarında

HSK olarak Türkiye ‘de en çok lastik geri dönüşüm tesisi kurulumu yapmış firmalardan biri olarak siz müşterilerimize tecrübelerimiz ve uygun tasarımlarımız ile hizmet vermekteyiz

Az personel ve düşük enerji maliyetleri ile kullanılmayan lastikleri istenilen kapasitede ve boyutlarda geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırmaktayız.

Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Fotoğrafları

ÖTL Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Videoları